uyku problemi

21 Mayıs 2020 0 ile admin

Çağımızda birçok kişi uyku problemi yaşıyor. Örneğin, bazı erişkinler uykularında nefes almayı bırakıyor(uyku apnesi). Bazıları uykuya dalmakta ya da uykuyu sürdürmekte sıkıntılar yaşıyor(uykusuzluk), küçük bir kısmı ise hiçbir uyarı olmaksızın uyanıklık halinden derin uykuya çok çabuk geçiyor. ve 5 yaşın altındaki çocukların aşağı yukarı %25’i uyku bozukluğu çekiyor (Carskadon & Taylor,1997) uyku bozukluğunun başlıca nedenlerini ve olası tedavilerini sizlere aktarmaya çalışacağız.

Uykusuzluk, uykuya dalmak ya da gece boyunca uykuyu sürdürmekte yaşanan zorlukları tanımlar. Uykusuzluk; yorgunluk, konsantrasyon eksikliği, bellek sorunları ve sağlıksız hissetmek gibi gündüz şikayetleri ile bağdaştırılıyor.

Psikolojik sebepler

Uykusuzluğun genel psikolojik sebepleri arasında stresli olayların yaşanması, kişisel ya da işle ilgili sorunları yüzünden endişelenmek, bir kayıp ya da ölümün üzüntüsünü yaşamak ve zihinsel sorunlarla başa çıkmak gibi faktörler bulunuyor.

Fizyolojik sebepler

Fizyolojik sebepler ise: Sağlık sorunları, günlük ritmin bozulmasına sebep olan gece vardiyaları, kronik ağrılar veya alkol, sigara gibi uyuşturucu maddelerin kullanımı bulunuyor. Uyku bozuklukları için hem ilaçlı hem ilaçsız tedavi yöntemleri var ancak sizler elinizden geldiğince ilaç kullanmamaya daha çok ilaçsız yöntemlere başvurarak uyku problemi ile başa çıkmaya çalışın. Eğer ki ilaçsız tedavi de bir sonuç alamadınız o zaman son çare olarak ilaçlı tedaviye başvurabilirsiniz…

İlaçsız tedavi

Birçok tedavi yönteminin amacı, kişinin aşırı kaygılanmasına engel olarak uykusuzluğun genel sebebi olan gerilimi azaltmaktır. Burada ilaçsız tedavide en iyi olan yöntem, en uygun uyku düzeninin yaratılmasıdır.

En Uygun Uyku Düzeninin Yaratılması

Uykunun daha düzenli ve etkili bir hal alması için şu sekiz adımı takip edin:

1.Sadece yorgun olduğunuz zaman yatın. Süregelen alışkanlıktan değil.

2. Yatağa yattığınız zaman, ışığı hemen söndürün.

3. Yattığınız zaman kitap okumayın ya da televizyon seyretmeyin, bu tür şeyler uyanıkken yaptığınız şeylerdir.

4.Eğer yattıktan 20 dakika sonra hâlâ uyumadıysanız kalkın ve başka bir odada oturarak uykunuz gelene kadar dinlenin. Dinlenme işlemi, kaslarınızı gerip gevşetmek ya da gözlerinizi kapatıp birkaç dakika boyunca sakin bir manzara ya da görüntüye odaklanmaya çalışmak.

5.Dördüncü adımı gerekli olduğu kadar, hatta uzun süreli olarak uyandığınızda da tekrarlayın.

6. Çalar saatinizi her gün aynı saate ayarlayın, böylece uyanma saatiniz her gün aynı olur. Bu adım çok önemlidir, çünkü fazla uyumak ya da uyuya kalmak, ertesi geceki uykusuzluğun başlıca sebebidir.

7.Gündüz şekerleme yapmayın; bu uyku düzenini bozar.

8. Bu programı birkaç hafta boyunca kararlı bir şekilde uygulayarak etkili ve düzenli bir uyku düzeni oluşturabilirsiniz.

Ayrıca, bunları uygularken uyumaya yakın bir vakitte bitkisel çaylar kullanmanız da vücudunuzu rahatlatacağı için uykuya dalmanızı hızlandıran etkenlerdendir. Örneğin, sık kullanılan papatya çayı strese iyi geldiği belirtiliyor. Papatya çayı tüketmeniz azda olsa fayda sağlayacaktır.

Uykusuzluk problemlerine karşı yukarıdaki belirtilenleri uygulamanız halinde bir fayda görmemeniz durumunda bir doktora başvurmanız sizin için daha iyi olacaktır. doktora başvurma sürecinde doktorunuz ilaç tedavisini uygun görmesi halinde ilaçlı tedavi ile uyku problemlerinden kurtulabilirsiniz.