Sosyal Medya Dolandırıcılığı

sosyal medya hesapları ve web siteleri aracığıyla yapılan dolandırıcılık yöntemi ve sonuçları

Sosyal Medya: Kişilerin internet üzerinden birbirleriyle etkileşim ve paylaşım içerisinde bulunmalarına olanak ve İmkân sağlayan ortamların tümüne Sosyal medya denir.(instagram, facebook, twitter vb. gibi) 

Günümüzde insanların en çok vakit geçirdiği ve kullandığı sosyal medya uygulamaları ve sosyal ağlar vardır. Bunların başında İnstagram geliyor. İnstagram genel olarak birçok kategoride paylaşım yapmamıza olanak sağlayan sosyal medya uygulamasıdır.

İnstagram’ın büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olması ile dolandırıcıların sosyal medya üzerinden reklam vb. yollarla insanları tuzağa düşürerek küçük veya büyük çapta insanları dolandırabiliyor. Nasıl mı?

Öncelikle sosyal medyada gördüğümüz her reklam güvenilir ve sağlam çıkmayabiliyor. Çünkü sosyal medya sahipleri reklamları yayınlarken reklamı veren kişinin güvenilir olup olmadığına bakmaksızın reklam parasını alarak reklamları yayınlar.

 Özellikle alışveriş çılgınlığının olduğu zamanlar; sevgililer günü, anneler günü, babalar günü vs vs. gibi, özellikle özel günleri fırsat bilen dolandırıcılar sosyal medya üzerinden veya internette bir web sitesi aracılığıyla insanları kurmuş oldukları sahte düzenlemelerle kandırarak tuzağa çeker. Bizler alışveriş yapacağımız zaman alacağımız ürünün kaliteli ve ucuz olmasını isteriz. İşte dolandırıcılar zaten bunu bildikleri için profesyonelce hazırlamış oldukları web siteleri ve instagram hesapları üzerinden göz alıcı ürünlerin resimlerini paylaşmaları ve bu sözde ürünün fiyatının olması gerekenden daha aşağı bir fiyat vererek insanların tuzağa daha çabuk düşmesini sağlarlar.

Sizlerin sosyal medyada görmüş olduğuz bir ürünün reklamına tıklamanız ile alışveriş sitesine yönlendirilirsiniz.  Alışveriş sitesinde o beğendiğiniz ürünü almak istediniz ve sipariş ettiniz, parasını da verdiniz. Size gelecek olan kargoda o beğendiğiniz ürün ile size gelen ürün birebir olmayabilir. Hatta başka bir şey bile gönderebiliyorlar. Örneğin: bir internet sitesinden saat sipariş ettiniz. Ama size gelen kargodan bileklik veya başka bir şey çıkabiliyor.(örneğin size afiyetle yemeniz için sulu bir salatalık gönderebilirler:))

Özellikle ürünü yurt dışından sipariş etmişseniz dikkatli olun çünkü size bu kargoyu göndermelerinin bir nedeni de dolandırıcılar hukuki açıdan, sizinle ve bankayla herhangi bir sıkıntı yaşamamak için bir şey gönderdiğine dair kanıt niteliği taşımaktadır. Bu yüzden orijinal bir ürünün fiyatını biliyorken, kalkıp orijinal olarak tanıtılan sahte ve fiyatı piyasada satılan orijinal ürünün fiyatından çok çok düşükse, burada bir üçkağıt olduğunu görebilmeniz lazım. Tabi her orijinal ürün pahalı olacak diye bir şey yok ancak piyasayı sorgulamadan gezmeden bilmeden ürün almayın. Sonuç olarak burada iş sizde bitiyor. Özellikle yurt dışından ürün sipariş edecek olursanız uyanık ve tedbirli davranmanız lazım. Alışveriş sitesini araştırmadan ve bilmediğiniz yerlerden alışveriş yapmamaya dikkat edin.

Televizyon veya Youtube gibi video paylaşım platformlarında insanların nasıl dolandırıldığına dair birçok haber görüyoruz. Televizyonlarda dolandırıcılığın büyüdüğünü insanların bu konuda daha temkinli ve tedbirli davranmaları konusunda uyarılmalarına rağmen insanlar hâlâ bu dolandırıcıların tuzağına düşmeye devam ediyor. Tabi bazı dolandırıcılık yöntemlerinin eskimesine karşın yeni dolandırıcılık yöntemleri çıkabiliyor. Daha öncede söylediğimiz gibi her şey sizde bitiyor.

Sosyal medya için son bir şey daha eklemek gerekirse:
instagram ve facebook gibi sosyal medya ağlarında, kupon paylaşımı yapanlara ve sizi bilmediğiniz bahis sitelerine yönlendirip whatsapp numarası verip iletişime geçmenizi isteyenlere kesinlikle itibar etmeyiniz.
Bu kişiler sizden kendi banka hesaplarına belli bir miktar para göndermenizi ister ve bunun karşılığında banko kupon vereceğini söyler. kesinlikle bunlara inanmayın. bunlara inanıp para göndermiş iseniz şimdiden geçmiş olsun…’!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir