Van kedisi

Van kedisi nerede yaşar, Van kedisinin özellikleri ve Van kedisi hakkında bilinen yanlışlar bu yazıda değinilmiştir.

Van kedisi, Türkiye’nin doğusunda bulunan Van şehrinde yaşayan özel bir kedi türüdür. Bu kedi, öbür kedilerden farkı iki gözünün farklı renklerde olması ve suya olan yakınlığıdır. Van kedisi iki gözü farklı olarak bilinse de, her iki gözü aynı olan Van kedileri de vardır.

Bu kediler bulunduğu bölgeye uyum sağlamış ve orayı benimsemiş olan hayvanlardır. Sadece Van bölgesinde yoğun bir nüfusu vardır. Ancak Van kedisinin dünyada farklı bir tür olması nedeniyle insanlar tarafından yoğun ilgi görmekteler. Bu sebepten ötürü nüfusları gittikçe azalmış durumda. Nüfuslarının azalmasındaki sebeplerden bir tanesi de, dışarıdan gelen yerli ve yabancı turistlerin bu kedileri dışarıya çıkarmasının yanında, sahiplenilen bu kediler daha sonra sokaklara salınmış ve farklı türde kedilerle çiftleşerek saflığını yitirmeye yüz tutmuştur. Ve böyle safkan olan Van kedisinde azalma meydana gelmiştir. Yani bu kedi türünün nesli yavaş yavaş azalma göstermiştir. Ancak daha sonraları Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi bu olaya el atarak Van kedisinin neslini ve nüfusunu koruma altına almak için Van Kedi Evi’ni açmıştır. Buradaki barınak niteliği taşıyan kedi evi, kedilerin kayıt altına alınarak(kimlik kartı) sahiplendirilebiliyor.

Van gölünde suyun içerisinde yüzen beyaz tüylere sahip, iki gözü birbirinden farklı olan ve öbür kedilerden farklı olarak suyu ve suda yüzmeyi seven, nadir rastlanan bir genetik bozukluk sonucu bir gözü kehribar(sarı), bir gözü mavi(turkuaz) renkte olan ve Türkiyenin doğu anadolu bölgesinin Van şehrinde yaşayan farklı bir kedi türüdür.
Van gölü sularında yüzen Van kedisi/ Van-Türkiye

Van kedisinin, daha önceden belirtiğimiz gibi suyu seven ve su da yüzmekten çekinmeyen bir hayvandır. Öbür kedilerde ise bu özellik neredeyse hiç yoktur. Kendi isteğiyle suya girerek yüzen Van kedisi şu an göz renginin, mavi ve kehribar(sarıya yakın) bir renkte olması, genetik bir yapıdan kaynaklanmaktadır. Bu yönüyle de diğer kedilerden ayrılarak büyük bir ilgi gören Van kedisi sahibine de bağlı, cana yakın temiz olmasının yanında avcılık konusunda çevik bir yapıya sahiptir. Avcı bir yapıya sahip olması insanlar tarafından daha çok ilgi görmüştür. Çünkü insanların çevresinde bulunan zararlı sıçanların ve böceklerin azılı düşmanı durumundadırlar. Bu yönüyle insanlar Van kedisini beslemekten çok memnunlar.

Van kedisinin göz rengi üç şekilde olabilir:

  • Her iki gözü mavi(turkuaz mavisi)
  • Her iki gözü kehribar(sarıya yakın)
  • Veya bir gözü mavi bir gözü kehribar şeklinde göz renklerine sahip olabiliyorlar.

İnsanların geneli Van kedisinin sadece, tekgöz olduğu kanısındalar. Dediğimiz gibi Van kedisinin gözlerinin farklı renklerde(mavi ve kehribar) olması genetik bir durumdan kaynaklanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir