Küresel Isınma ve Nedenleri?

Küresel ısınmanın nelerden kaynaklı olduğu ve küresel ısınmanın nelere yol açtığı konusuna değinilmiştir.

İnsanların yeraltından çıkardıkları fosil yakıtları kullanması ve yaptıkları kimyasallardan yayılan bazı gazlar atmosfere karışıp sera etkisi yaparak küresel ısınmaya sebep olmuştur.

Bu küresel ısınma sonucunda doğanın dengesi bozulmuş ve insan yaşamı olmak üzere birçok canlının yaşamını olumsuz etkilemiştir. Sera etkisi, atmosferde bulunan CO2, CFC, O3,N2O, CH4, gazlar güneşten gelen ısının bir kısmını yeryüzüne gelmesini engelleyerek ısının belli bir derecede kalmasını sağlar ve böylece denizlerde ve okyanuslarda oluşabilecek donmalar engellenmiş olur. Kısaca sera etkisi atmosferin ısınma ve ısıyı tutma özelliğine sera etkisi denir.

Aşırı sera etkisinin oluşması ve başlaması sanayi devrimiyle olmuştur. Sanayileşmenin ve insan nüfusunun artmasıyla atmosferdeki sera etkisi yapan gazlar daha da artması sonucu dünyada sıcaklığın giderek artmasına sebep olmuştur. Giderek gelişen teknolojiyle beraber nüfusta da gelişme olmuş ve yakıt kullanımı çoğalmıştır. Buna paralel olarak atmosfere sera gazı salınımı artmıştır. Ozon tabakasının incelmesi gibi nedenlerle küresel ısınmanın etkisi artarak devam etmektedir. Bunun sonucunda dünyada sıcaklıkların aşırı hale gelmesi ve bu sıcaklardan kaynaklı orman yangınlarının artması ve yeryüzünün çölleşmesine neden olmuş ve insan yaşamı başta olmak üzere birçok canlının yaşamını tehdit eder duruma gelmiştir. Sıcaklıklardan kaynaklı orman yangınlarının yaşanmasının yanında kuzey kutbunda ve güney kutbunda buzullar eriyerek oradaki canlıların azalmasına ve su seviyesinin artarak sellerin yaşanmasına sebep olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir