Haset ve Kıskançlık

haset ve kıskançlık adlı yazı başlığında insanda bulunan haset ve kıskançlık duygusunun ne olduğunu, haset ve kıskançlık barındıran insanların ne tür bir yaklaşıma sahip olduğunu ve olabileceğine dair bilgiler verilmiştir.

İnsanlardaki Haset ve Kıskançlık Duygusu

Bazı kötülüklerin ve çekememezliklerin temelinde haset ve kıskançlık duygusu vardır.
haset Arapça kökenli bir kelime olarak “hasede” fiilinden türemiş bir isimdir.


manası: başkasının elindeki şeye veya şeylere göz dikmeyi, o şeyin sahibinden bir şekilde gitmesini istemeyi ifade etmektedir. 
Haset, bize ait olmayan şeylere karşı duyduğumuz olumsuz bir duygudur ki ulaşmak isteyip de ulaşamadığımız bir şey başkasının elinde olduğunda buna karşı duyduğumuz kin ve öfkenin bir biçimidir aslında. Çoğu kötülüklerin temel kaynağı olan haset duygusu olumsuz ve ilkel bir duygudur ki, Spinoza’ ya göre haset: “kin’in ta kendisidir”
Düşmanlığın ve kötülüğün besin kaynağıdır. Klein’e göre, “aşırı hasetli bir insanın tatmin edilmesi imkansızdır; hiçbir zaman tatmin olamaz, çünkü içinden gelen o haset duygusu her zaman yönelecek bir şey bulur.”
Yine aynı kişiye ait bir görüşte: kıskanç kişi” kendi hakkı olan sevginin rakibi (ya da rakip olarak gördüğü kişi) tarafından elinden alındığına veya alınma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğuna inanır” ki bu da o haset ve kıskançlık duygusunu taşıyan kişinin rakibine karşı bazı düşmanlıklar besler ve bu düşmanlığın arkasında kötülükler planlamaya başlar. kıskanç kişinin içi içini yer ki aklında bin bir türlü kötülüğü sinema filmi gibi hayalinde ve gözünün önünde canlandırarak rakibini bir şekilde nasıl alaşağı edeceğinin hesabını yapar.
Bildiğiniz gibi ilk cinayet Hz. Adem’in oğulları arasında olmuştur. Bu da kıskançlıktan dolayı yaşanmıştır.
Hz. Yusuf’un kardeşlerinin kıskançlığı ve bu kıskançlık sonucu yaşanan olaylar haset ve kıskançlığın ne kadar kötü duygular olduğunun göstergesidir.

Kıskanç ve hasetçi insan basit görme ve basit gösterme, kendisinin de bunları imkanı olması durumunda başarabileceğini çevresindekilere söyleme, kişiyi küçümseyerek basit görme, yani haset ve kıskançlık barındıran insan, kişiyi bir şekilde alaşağı etme peşinde olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir