Yazı yazmayı sevdirmek!

yazmak, kişinin kendi duygu ve düşüncelerini söylemek yerine yazıya dökmesidir. bu başlıkta bir kişinin neden yazı yazmaya istekli olmadığı ve bu konu hakkında ne gibi şeylere dikkat edilmesi gerektiği konusuna değinilmiştir.

Öncelikle yazı yazdıracağımız öğrencinin yazmayla alakalı olumsuz bir geçmişi mi var? yazmaya karşı olumsuz bir tutum mu geliştirmiş? Olumsuz tutum geliştirmişse bunun sebebini araştırmak gerekir.

Belki yazdıracağımız şeyin onun düzeyine veya bilgi birikimine uygun değildir.
Öğrenciyi biraz gözlemlemek gerekir. Arkadaş çevresini, uğraş gösterdiği şeyleri, o dersin dışındaki derslere olan ilgi veya tutumuna bakmak, başka derslerin hocalarına danışmak veya öğrencinin ailesinden birisiyle konuşup onu normal ev içerisinde veya dışarıda ne yaptığını veya neler yaptığını, ailenin çocuk üzerindeki hassasiyetini bilmekte bize öğrenciye yazma konusunda az çok nasıl bir şeyler yapılabileceğine dair fikir verebilir.
Okulda rehber öğretmenden de yardım almak iletişim içerisinde olmakta, öğrenciye göre nasıl bir yol izleyeceğimize yardımcı olur. Bunları yaptıktan sonra öğrencide muhakkak ki bir yazma kıvılcımı uyandırabiliriz. Öğrencinin yazmaya karşı olan ilgisini daha da arttırmak için teşvik edici durumlara da başvurabiliriz.
Tabi şuan gerçekte böyle bir öğrenci olduğunu varsayarak bunları yazdım. ancak böyle bir öğrencinin olması durumunda epey bir uğraş göstermek gerekir. Bu iş biraz meşakkatli olabilir. Her öğrenci farklı bir dünyadır. Bizlerde her ne kadar çocukluk evresini geçirmiş olsakta, kendi yaşamış olduğumuz çocukluk anılarımızdan ve tecrübelerimizden faydalanmak bize fayda sağlamayabilir. Bu yüzden her öğrencinin farklı bir bakış, farklı yaşayış içerisinde olduğunu unutmamak gerek…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir