ısı yalıtımı nedir, hangi ısı yalıtımını yaptırmalıyım?

ISI YALITIMI NEDİR?

ISI YALITIMI, kış aylarında oluşan soğuğun veya yaz aylarında meydana gelen bunaltıcı sıcak havanın binaya girmesini engellemek için binaya yapılan giydirme işlemidir. Buna mantolama veya kaplama adı verilmektedir. Binaya yapılan ısı yalıtım, büyük oranda enerji ve para tasarrufu sağlar. Isı yalıtımlı bir bina kışın soğuğu engellediği gibi yazında sıcağı engelleyerek, kışın binada yakıt tasarrufu, yazında kullandığımız klima da enerji tasarrufu yapmamızı sağlar. Ayrıca binaya, yapılan ısı yalıtımı sayesinde çevre kirliliğinin azalmasına da katkı sağlar. Isı yalıtımsız bir bina ısı yalıtımlı bir binaya oranla iki kat daha fazla yakıt tüketir. Bu da çevre kirliliğinin yanında kişinin iki katı para harcaması demektir.
Devlet yaşanan bu israfa karşı, ısı yalıtımı konusunda yönetmelikler çıkarmıştır.
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2008/10/20081009-2.htm

HANGİ ISI YALITIMINI YAPTIRMALIYIM?

Isı yalıtımında kullanılan birçok malzeme var. Bunlardan en sık kullanılanları:
-EPS(EXPANDED POLİSTREN)
-XPS (EXTRUDE POLİSTREN)
-TAŞYÜNÜ
-STRAFOR KAPLAMA(BİNANIN GÖRÜNÜMÜNÜN DAHA İYİ OLMASI İÇİN KULLANILAN DESENLİ ISI YALITIM MALZEMESİDİR.)(BEYAZ EPS)
Bunlar arasında en çok tercih edilen sırasıyla:

EPS(GRİ), KAPLAMA(BEYAZ EPS) ve TAŞYÜNÜ’dür.

KAPLAMA, her ne kadar tercih edilse de uzun ömürlü değil ve sonradan yeni onarım masrafları çıkarabilir. Kaplama da EPS de olduğu gibi dübel ve file kullanılmaz. Kaplama, strafor dediğimiz beyaz köpük(beyaz eps) üzerinde mm lik sıva bulunur. Kaplamanın üzerinde bulunan bu özel sıva kışın sertleşmeye, yazın da yumuşamaya uğrayarak deforme olur. Ve zamanla dökülmeye ve hatta malzemenin duvardan açılma ve düşme ihtimali vardır.

EPS, ısı yalıtımında yapılış itibariyle kaplamadan daha uzun ömürlüdür. Tercih edilmesi gereken ısı yalıtımı EPS olmalıdır. EPS de yapıştırma işleminin yanında dübel ve file kullanılır. Isı yalıtımında en ekonomik ve ihtiyacı karşılayan ısı yalıtım levhası EPS dir. 

XPS ise EPS den sonra kullanım açısından 2. Sırada yer alır. EPS kadar iyi olmasa da TAŞYÜNÜN den daha iyi bir malzeme olan XPS ekonomik olarak da EPS den daha pahalıdır. Ancak EPS kadar tercih edilmez. XPS nin tek ara farkı fiyat değil ayrıca su emme oranı öbür malzemelerden daha düşük olmasıdır. Ayrıca ısı yalıtım malzemeleri arasında nefes alma oranı en az olandır.

TAŞYÜNÜ ısı yalıtım levhası ise EPS ve XPS ye göre fiyat ve ağırlık olarak daha fazladır. Ancak bunun yanında öbür ısı yalıtım malzemelerine oranla su emme ve nefes alma özelliği en fazla olan malzemedir.

Bir diğer malzeme olan BEYAZ EPS KAPLAMASI ise, üzerine uygulanan sıvalı malzeme ile EPS(GRİ EPS) den tek farkı üzerinde bulunan özel bir sıvadır. binaya uygulanacak olan bazı uygulamaları en aza indiren bir malzemedir. Yani EPS gibi dübel, file ve sıva gerektirmez. Duvara yapıştırılan bu malzeme rötuş yapıldıktan sonra boya aşaması geçilir.
HEM UZUN ÖMÜRLÜ OLMASI, DAHA İYİ BİR PERFORMANS SAĞLAMASI VE DAHA EKONOMİK OLMASI AÇISINDAN EPS TERCİH EDİLMELİDİR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir