niçin yazarız?

NİÇİN YAZARIZ?

İnsanoğlu duygu ve düşüncelerini her zaman anlatma ihtiyacı duyar. Bunun için bunları yazarak kağıda döker. İnsanlar tarih yazdı, edebi ve sanatsal şeyler yazdı, günlük hayatta ve ömür boyu işimize yarayacak bize yön verecek olan tecrübelerini yazdı.

Yazmak eylemi insanoğlu için aslında tamamen bir ihtiyaçtır. Bir insan bile hayatı boyunca yazmaya ve yazıya ilgi duymasa dahi yazma eyleminde bulunduğunda fark eder ki bazı söylemek istediği şeyleri bir bir kâğıda dökmüş olur. İnsan yapmacık değil de gerçekten içinden geldiği gibi yazınca kendi duygu ve düşüncelerinin nasıl bir zihniyete sahip olduğunu fark ediyor ve aslında yazarken kendinizi fark edersiniz. O içinizde olan ve bir türlü söyleyemediğiniz veya söylemeye çekindiğiniz şeyleri yazınca bir an da içinizde olan şeyleri kustuğunuzu ve rahatladığınızı hissedersiniz.

Yazma eylemini bir amaç için yapabiliriz. Bu fark etmez: işimiz için, kendimiz için, geleceğe kalmak ya da geleceğe bir şeyler bırakmak için.
Kısaca insanlar, belirlediği yaşantılar(eğitim, ekonomi, ticaret, siyaseti, kişisel vs.) bütününde iyi bir yere gelmek veya iyi şeyler yapmak için yazarlar. Kişisel duygu ve düşünceleri de dile getiren yazılarda buna dahil.
Sonuçta yazı var olduğundan bu yana insanlar için vazgeçilmez bir yaşam unsuru haline gelmiştir. Yani paylaşılabilen, zamana yayılabilen, geleceği olan bir şeydir yazmak… Kimi sever yazmayı, kimi de sevmez. Umarım sizler yazmayı sevenlerden ve sevdirenlerden olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir