Teknolojiyle Yeni Tanışan İnsanların Komik Olayları

TEKNOLOJİYLE İLK DEFA TANIŞANLAR

Teknoloji’nin Türkiye’ye biraz geç gelmiş olması, daha doğrusu Türkiye kendi içersinde Teknolojide epey bir süre yabancı kalmasından ötürü ülkemizde üretilmeyen teknolojik şeylerle ilk defa karşılaşıyor olmamız biraz ilginç olaylara da sahne hazırlaması olağan bir durum olacak ki Türkiye’nin birçok yerinde bu ilginç olaylara rastlayabiliyoruz. bunlardan bir kaç olayı kısaca sizlerle paylaşacağız.

İlk önce, yaşamını epeyce bir süre köy hayatında geçirdikten sonra şehir hayatına geçiş yapan insanların teknolojiye olan yaklaşımını anlatacağız. tabi bunlar ya şahit olunan ya da birebir bu olayları yaşayan insanların ağzından dinleyerek bunları yazıyor. artık televizyon mu dersiniz? radyo mu, tüp mü, kepçe mi artık aklınıza neler geliyorsa muhakkak ki insanların bu tür teknolojilerle imtihanı olmuştur.

Bu olaylardan bir tanesi köyde geçmekte;

Televizyon:

Türkiye’nin küçük bir köyüne ilk defa televizyonla karşılaşan insanlar, görüntülerdeki insanların o televizyon denilen kutuya nasıl girdiklerini, nasıl sığdıklarını akıl erdirmeye çalışırlar.
İkinci bir mesele de: Evine ilk defa televizyon giren bir kadın, çocuklarıyla televizyon izlerken köy yaşamının gerektirdiği işleri yerine getirmek için televizyon başından kalkarak çocuklarına televizyonu kapatmaları ve daha sonra tekrar aynı yerden izlemeye devam edeceklerini tembih ederek oradan ayrılır. Yayın akışının devam ettiği bir programın televizyonun kapatılmasıyla sonradan tekrar izlenebileceğini sanan kadının teknolojiyle olan ilk tanışmasını komşularından dinleyerek yazdık.

Başka bir olay da Radyo olayı:

Yine köy hayatından bir olay olan radyo olayı, Radyo’nun ilk defa bir eve girmesi…
Şehirden köye dönen bir aile reisi evdekilere sürpriz yapmak için bir radyo alır. Eve vardığında ailesine yaptığı sürprize şaşıran karısı ve çocukları radyoyu ilk defa görmekteler ve büyük bir şaşkınlıkla radyonun başında radyoya kulak verirler. Bu onlara çok ilginç ve şaşırtıcı gelmiş olacak ki ondan sonraki gün evde olmayan babadan izinsiz bir şekilde radyoyu çalıştırmışlar ancak iş kapatmaya gelince bunu beceremediklerinden dolayı, çocukların anneleri, çocuklarına radyoyu yorganlarla boğmalarını söylemiş. Çocuklarda evde ne kadar battaniye ve yorgan varsa radyonun üstüne atarak radyoyu boğmaya çalışsalar da elbette ki bu mümkün olamayacak. Çünkü ailenin radyoya olan yaklaşımı bir canlıya olan yaklaşımından farksız, Evet radyodan çeşitli konuşmalar ve sesler duymaları radyonun onlar için bir canlı olduğunun kanısına vardılar ancak bunun böyle olmadığını eve gelen aile babasından duyduklarında böyle bir şeyin nasıl olabileceğinin şaşkınlığıyla yaptıkları şeye gülerek geçtiler.

Yani insanları ilk teknolojik makine ve aletleri gördükleri vakit bunların birer canlı olduklarının kanısına varmışlar ve böyle ilginç olaylara konu olmuşlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir